неделя, 30 юли 2017 г.

Галактобуреко. Гръцка млечна баница

Гръцка млечна баница.

След разказа ми пред колега, че съм правила Айле сладкиш тя ми сподели, че обажава грис. И търси изпитана рецепта за баницата с грис. Обещах й да я направя и споделя. Както и по рано споделих мразя хиляди тонове думи преди рецептата, заради това направо започвам с необходимите продукти.

Пакет финни кори за баница.
150грама разтопено масло

Сироп:
200 мл вода
150 грама захар
1 ванилия
3 пръчки канела
2 шайби лимон(може да се сложи и шайба портокал, мандарина)
Сок от един лимон.
3 шушулки кардамон.
Мед.

Крем:
1 л. прясно мляко
4 големи яйца
200 гр. захар
150 гр. пшеничен грис
2 с.л. царевично нишесте
Щипка сол.
Ванилия.

Приготвяне.
Първо сварих сиропа. При сиропирането той трябва да бъде напълно студен. Сложих захарта, водата, канелата, лимоните. След като завря и го махнах от котлона добавих няколко лъжици мед. Поставих и ванилията. Кардамонът го обожавам в сладкиши. Но е със специфичен мирис и вкус. Ако до сега не сте го използвали ви  препоръчвам да действате по вкус на обонянието. По принцип в рецептите, които ползвах има и сок от портокал и резени портокал. След като меда се разтопи сложих ванилията. И оставих да се охлажда. Без да вадя лимоните и канелата.
Сега кремът. Изглеждаше ми доста труден. Не за друго, а защото винаги му разказвам играта първия път. Колкото съм силна в брашното, толкова съм слаба в млякото.
Първо разбих яйцата със захарта и нишестето. Разбивах с миксер. Добавих млякото и щипка сол. Най- накрая гриста, като естествено вече бърках на ръка.


В останалото мляко поставих ванилията и сложих на котлона до пълно завиране. Докато е на котлона изсипах на тънка струйка млечно-грис смес. Съвсем случайно ми направи впечатление, че гриста от престояване в млякото бе наббъбнала. И явно заради това не стана на грудки, от което се страхувах.
Кремът се вари до сгъстяване, като бърках постоянно. На външен вид ми заприлича на сместа за "мляко с грис" преди да изстине. Оставих го да изстине напълно. Хваща малко коричка, заради това го разбърквах периодично.
Разтопих маслото в купа. То е необходимо за намазване на корите. 
Сега е ред на корите. Първо да си кажа, че взех Фамилия 500 гр. финни кори. Оказаха се доста прясни. Разделих корите на две, под бройка. Половината отделих на страни. Съветът ми е да работите с корите върху плота. Аз си оразмерих хартия за печене върту тавата. (20-25 с висок борд). Хартията оставих с по-голям размер от корите. Което е в помощ при слагането на горната част кори. Слагам хартията на плота.
 От първата половина кори. Наложих три една върху друга, поставих върху хартията за печене.. Намазах горната с масло( За леснота- с четка). Така добавях една по една от другите, като ги мажех с масло. Когато намазах и последната прехвърлих корите в тавата. Краищата на корите по дължина излизаха на вън. Поставих крема. Който буквално слагах лъжица по лъжица, за да разпределя точно крема, след което го изравних. Завих стърчащите краища на корите към крема.
Сега останалата част от корите. Отново на плота. Мажа първата кора с масло. Слагам следващата. Мажа с масло... И така докато сложа и последната. Която не немазвам с масло.
Поставих корите върху крема и подпъхнах стърчащите им краища. Тук хартията за печене ми помогна много. Повдигнах я и буквално подбутвах между нея и долния пласт кори.
Когато вече "завих" крема с остър нож минах върху корите, като отбелязвах парчета. Внимавах да не стигна до крема. Но е хубаво(а е в рецептата го прочетах) да се направях три дупчици към крема, за да излиза влагата при печене.
Загрях фурната на 180гр. След като леко почервеняха горните кори ги покрих с хартия, за да не загорят. Не съм гледала време, но мисля че нужното е не повече от час печене. Горните кори го показват най-добре.
След изваждането от фурната веднага се сиропира със студен сироп. Колкото и да ми се струваше, че сиропа е недостатъчен се оказа, че е в идеално количество.
Оставих сладкиша да изстине напълно и охладих за 5 часа в хладилник.

Ако трябва да го сравня с Айле сладкиш. Харесва ми повече. Че и за първо готвене ми се получи.
И понеже започнах с колегата Цветковска. Да кажем, че смело може да го направи вече и тя.


събота, 22 юли 2017 г.

Айле сладкиш. Сладкиш с кори за баница.

Айле сладкиш.

Няма да изпадам в хиляди обяснения. Винаги съм се дразнила на рецепти, които се публикуват с хиляди тонове текст, преди публикуване на рецептата. Заради това въртя със скрола, докато не стигна до продуктите. И трудно дори намирам текста по приготвянето, ако не е придружено със снимки. Накратко. Това е сладкиш с кори за баница, които се изпичат. Заливат се с кексово тесто. И охладен се сиропира.
Продукти.

400 гр. финни кори за баница.
Олио за намазване на тавата.

Кексово тесто за заливка:
3 яйца
Брашно- 1 ч.ч.
Захар- 1 ч.ч.
Кисело мляко- 1ч.ч.
Олио- 1/2ч.ч
Бакпулвер
Есенция ванилия.
Кардамон- три, четири начукани зрънца.
Пръчка канела- настъргва се с нож. Може и суха на вкус.

За сиропа:
Захар -2 ч.ч.
Вода- 3 ч.ч
Есенция ванилия.
Лимонов сок.

Сега вече мога да вкарам малко история. За четвърти път правя този сладкиш. Даже до момента не знаех името му. Стандартното при мен е да намеря рецепта. Правя скрийншот с телефона на продуктите и начина на сътворяване... И никога в този скрийншот не присъства името. При първият ми опит(за пръв път от първото приготвяне съм разочарована) нещо сякаш му липсваше на това чудо. Мислех си орех, ядки. Явно тавата беше прекалено голяма. Отделно спазих по рецептата "корите се навиват на хармоника и се нареждат в продълговата тава". Отделно кокосовите ми стърготини бяха купени готови. И аромата им се губеше. Вторият път тавата беше малка за толкова много кори. Третият също не беше задоволителен.
Този път реших по-смело да променя малко начина на приготвяне. Сякаш този сладкиш (първия който не ми се получаваше) толкова ме разочароваше всеки път, че ме амбицира да си дам "зор", докато не го догодя.

Приготвяне.
Корите навих на хармоника, но завих на "охльовчета". Пеках на 180 гр. до порозовяване на корите.
Докато се пекат корите приготвих кексовото тесто. Разбивам яйцата със захарта, киселото мляко, олиото и накрая слагам брашното,  бакпулвера и ванилията.
В малка купа отделих от сместа. (Около 200мл).В нея настъргах с нож пръчка канела и прибавих три, четири счукани ядки кардамон.
Когато корите бяха изпечени на всяко едно "охльовче" изсипах по една лъжица от сместа с канела и кардамон.


След това изсипвам останала смес.

Изпичам на 180 гр. До лекия златист цвят. Докато се пече приготвям сиропа. В тенджера се сварява, докато се разтопи захарта. След като и сиропа и сладкиша са готови сиропирам чак след като сиропа е напълно изстинал. Сладкишът леко топъл. Не се сиропира, ако и двете са топли или горещи.
Оставям сиропа да попие. Дори бих дала съвет да престои, поне час преди да бъде нарязан. Ако не и денонощие. За да се сиропира по-добре.
Накрая поръсих с настърган на ренде кокосов орех. Естествено обелен от кафявата кора.



За съжаление не можах да направя за момента по-хубав разрез, защото не е престоял в хладилника. От бързане да публикувам цялата рецепта. 
Та! Това е най-успешния ми опит за направата на сладкиша. Явно кардамома, канелата и промяната в свиването на корите оказа влияние на вкусовите качества на сладкиша.


Приятен апетит.
Това май е по-добра снимка.