След разказа ми пред колега, че съм правила Айле сладкиш тя ми сподели, че обажава грис. И търси изпитана рецепта за баницата с грис. Обещах й да я направя и споделя. Както и по рано споделих мразя хиляди тонове думи преди рецептата, заради това направо започвам с необходимите продукти.
Пакет финни кори за баница.
150грама разтопено масло
Сироп:
200 мл вода
150 грама захар
1 ванилия
3 пръчки канела
2 шайби лимон(може да се сложи и шайба портокал, мандарина)
Сок от един лимон.
3 шушулки кардамон.
Мед.
Крем:
1 л. прясно мляко
4 големи яйца
200 гр. захар
150 гр. пшеничен грис
2 с.л. царевично нишесте
Щипка сол.
Ванилия.
Приготвяне.
Първо сварих сиропа. При сиропирането той трябва да бъде напълно студен. Сложих захарта, водата, канелата, лимоните. След като завря и го махнах от котлона добавих няколко лъжици мед. Поставих и ванилията. Кардамонът го обожавам в сладкиши. Но е със специфичен мирис и вкус. Ако до сега не сте го използвали ви препоръчвам да действате по вкус на обонянието. По принцип в рецептите, които ползвах има и сок от портокал и резени портокал. След като меда се разтопи сложих ванилията. И оставих да се охлажда. Без да вадя лимоните и канелата.
Сега кремът. Изглеждаше ми доста труден. Не за друго, а защото винаги му разказвам играта първия път. Колкото съм силна в брашното, толкова съм слаба в млякото.
Първо разбих яйцата със захарта и нишестето. Разбивах с миксер. Добавих млякото и щипка сол. Най- накрая гриста, като естествено вече бърках на ръка.
Кремът се вари до сгъстяване, като бърках постоянно. На външен вид ми заприлича на сместа за "мляко с грис" преди да изстине. Оставих го да изстине напълно. Хваща малко коричка, заради това го разбърквах периодично.
Разтопих маслото в купа. То е необходимо за намазване на корите.
Сега е ред на корите. Първо да си кажа, че взех Фамилия 500 гр. финни кори. Оказаха се доста прясни. Разделих корите на две, под бройка. Половината отделих на страни. Съветът ми е да работите с корите върху плота. Аз си оразмерих хартия за печене върту тавата. (20-25 с висок борд). Хартията оставих с по-голям размер от корите. Което е в помощ при слагането на горната част кори. Слагам хартията на плота.От първата половина кори. Наложих три една върху друга, поставих върху хартията за печене.. Намазах горната с масло( За леснота- с четка). Така добавях една по една от другите, като ги мажех с масло. Когато намазах и последната прехвърлих корите в тавата. Краищата на корите по дължина излизаха на вън. Поставих крема. Който буквално слагах лъжица по лъжица, за да разпределя точно крема, след което го изравних. Завих стърчащите краища на корите към крема.
Сега останалата част от корите. Отново на плота. Мажа първата кора с масло. Слагам следващата. Мажа с масло... И така докато сложа и последната. Която не немазвам с масло.
Поставих корите върху крема и подпъхнах стърчащите им краища. Тук хартията за печене ми помогна много. Повдигнах я и буквално подбутвах между нея и долния пласт кори.
Когато вече "завих" крема с остър нож минах върху корите, като отбелязвах парчета. Внимавах да не стигна до крема. Но е хубаво(а е в рецептата го прочетах) да се направях три дупчици към крема, за да излиза влагата при печене.
Загрях фурната на 180гр. След като леко почервеняха горните кори ги покрих с хартия, за да не загорят. Не съм гледала време, но мисля че нужното е не повече от час печене. Горните кори го показват най-добре.
След изваждането от фурната веднага се сиропира със студен сироп. Колкото и да ми се струваше, че сиропа е недостатъчен се оказа, че е в идеално количество.
Оставих сладкиша да изстине напълно и охладих за 5 часа в хладилник.
Ако трябва да го сравня с Айле сладкиш. Харесва ми повече. Че и за първо готвене ми се получи.
И понеже започнах с колегата Цветковска. Да кажем, че смело може да го направи вече и тя.
Няма коментари:
Публикуване на коментар